14.03.2018 | Aktualności

Wspólnie mieszkamy, wspólnie dbamy

Wspólnie mieszkamy, wspólnie dbamy

Ruszamy z nowym projektem „Wspólnie mieszkamy, wspólnie dbamy”. Chcemy razem z naszymi mieszkańcami promować dobre zachowania i postawy, a także wskazywać te, których na naszych osiedlach powinno być jak najmniej.

Nie tylko w Głogowie, ale i na całym świecie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofania ludzi z lokalnego życia. Dochodzi do tego zjawisko częstych przeprowadzek i coraz powszechniejszego wynajmowania mieszkań, przez co lokatorzy nie identyfikują się ze społecznością lokalną i nie wiążą swych planów z miejscem obecnego zamieszkania. Nie czują się też odpowiedzialni za swoje najbliższe otoczenie – blok, osiedle. Na dodatek wiele osób twierdzi, że nie mają wpływu na to, co się dzieje na osiedlu, bo ktoś z „góry” już zdecydował.

By nieco temu zaradzić, ruszamy z nowym projektem: „Wspólnie mieszkamy, wspólnie dbamy”. Program ma pokazać, że wystarczy tylko trochę własnego zaangażowania, by wiele zmienić. Czasem drobne rzeczy mogą sprawić, że będzie mieszkało nam się lepiej – nie czekajmy aż sąsiad zadzwoni do administracji i zgłosi przepaloną żarówkę, tylko sami to zróbmy; bierzmy udział w zebraniach, by wiedzieć co się dzieje w naszej nieruchomości; nie wyrzucajmy śmieci przez okna i balkony, w tym żywności i niedopałków papierosów; dbajmy o zieleń, ławki, place zabaw; parkujmy tak, by nikomu nie utrudniać poruszania się. Wyodrębniona nieruchomość to kilkuset mieszkańców, których łączy wspólne mienie. Zatem każdy powinien choć w minimalnym stopniu czuć odpowiedzialność za otoczenie. W swoim postępowaniu powinniśmy również uwzględnić fakt, że nie mieszkamy sami. Nasi sąsiedzi także chcieliby, aby ich zauważać i chociaż trochę szanować.

Wszystkie działania realizowane w ramach projektu mogą też pomóc w zintegrowaniu anonimowej społeczności lokalnej, stworzeniu więzi międzyludzkich, tworzeniu poczucia odpowiedzialności za swój blok, osiedle, miasto i kreowaniu postaw prospołecznych.

Elementem łączącym wszystkie działania w ramach tego projektu będzie logo: #wspolnieDBAMY. Zachęcamy także mieszkańców do posługiwania się nim i oznaczania tym hashtagiem zdjęć na portalach społecznościowych.

 

Wspólnie mieszkamy, wspólnie dbamy