23.02.2021 | Aktualności

Sprzątnij po swoim psie – to nie wstyd

Sprzątnij po swoim psie – to nie wstyd

Po zimie i związanych z nią trudnościach nie ma już właściwie śladu. Roztopy odkryły za to inny problem – na terenach zielonych objawiły się liczne pamiątki po psach. Na terenie osiedli zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie trudno znaleźć trawnik, który nie byłby „ozdobiony” w ten sposób. To dobry moment, by pokazać, z jak dużym problemem mamy do czynienia i powiedzenie, że to nie wstyd sprzątać po swoim pupilu.

W ostatnich dniach naszym oczom ukazał się naprawdę przykry widok. Wystarczy wyjść na dowolny teren zielony, by przekonać się, o czy mowa. Niestety wielu właścicieli psów wciąż pozwala czworonogom na załatwianie potrzeb na trawnikach, pod oknami, przy placach zabaw czy chodnikach. Do tej pory odchody szczelnie przykrywała gruba warstwa śniegu, jednak gdy stopniał, na każdym kroku spotykamy niemiłe niespodzianki.

Otrzymaliśmy wiele sygnałów od mieszkańców, którzy proszą o interwencję, bo trawnik pod ich oknami wygląda jak publiczny szalet. Nie pomagają nawet tabliczki, które w kilku miejscach ustawiliśmy, a mówią o zakazie wprowadzania psów na ten teren lub nakazują sprzątnięcie nieczystości po czworonogu. Dlatego po raz kolejny apelujemy, by właściciele psów sprzątali po swoich pupilach.

Trzeba podkreślić, że takie „pamiątki” są nie tylko nieestetyczne, ale mogą być też nośnikiem bakterii i pasożytów. Ktoś może jednak powiedzieć, że skoro nie ma specjalnych woreczków na psie odchody i pojemników, by je tam wyrzucić, to nie jest zobowiązany do zachowania porządku.

I tu nie ma racji. Zgodnie z decyzją Gminy Miejskiej Głogów odchody zwierząt domowych powinny być wyrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Trzeba więc wychodząc na spacer zabrać ze sobą zwykły woreczek, w który potem zapakujemy psie odchody i wyrzucimy do najbliższego boksu śmietnikowego.

Prosimy, by poważnie podejść do tego tematu. Inaczej na każdym kroku wciąż będziemy spotykać psie nieczystości.

Dodajmy, że niesprzątanie po swoim psie może być karane mandatem w wysokości do 500 zł.