24.07.2017 | Aktualności

Prace przy ul. Strzeleckiej nabierają tempa

Prace przy ul. Strzeleckiej w Głogowie nabierają tempa

Za nami pierwszy etap prac związanych z realizacją nowego budynku mieszkalnego przy ul. Strzeleckiej. Teren wokół byłej siedziby administracji osiedla Śródmieście został ogrodzony, a stary obiekt rozebrany. Teraz trwa kolejny etap – wykonanie wykopu i wzmacnianie gruntu pod fundamenty.

W czerwcu podpisano umowę z wykonawcą, który wszedł na plac budowy. Pierwotnie budowa miała ruszyć już pół roku temu. Pojawił się jednak problem z posadowieniem budynku. W projekcie był siedmiometrowy wykop, którego zabezpieczenie i wykonanie wiązało się z ogromnymi kosztami. Udało się jednak nawiązać współpracę z firmą, która opracowała inny sposób posadowienia – na kolumnach DSM. To rozwiązanie obniży koszty związane z przygotowaniem wykopu, a tym samym całej inwestycji.

Metoda ta jest stosowana w Głogowie prawdopodobnie po raz pierwszy. Po wykonaniu wykopu skarpy stabilizowane będą odeskowanymi palami, które wbijane będą metodą wibracyjną. Na całej powierzchni terenu stosowane będą natomiast kolumny DSM, które wzmocnią podłoże. Najpierw specjalne maszyny będą nawiercać otwory w podłożu. Potem grunt w otworze zostanie wymieszany z zaczynem cementowym. Dzięki temu przenoszone będzie obciążenie budynku na niższe i stabilniejsze warstwy gruntu.

Ta metoda jest zastosowana z kilku powodów. Po pierwsze sam wykop pod fundamenty musi być stosunkowo głęboki, gdyż w podziemiach budynku będą znajdować się garaże. Po drugie – budynek będzie posadowiony na terenie, gdzie wcześniej znajdowały się inne budowle oraz grunty nasypowe o zaburzonej nośności. W okresie przedwojennym usytuowano tutaj schrony.

Docelowo budynek ma liczyć siedem kondygnacji. Będzie w nim 46 mieszkań różnej wielkości – od około 40 do 80 metrów kwadratowych. Na parterze swoją siedzibę będzie mieć administracja osiedla Śródmieście, znajdzie się tam też jeden lokal usługowo-handlowy. W części podziemnej będzie około 20 miejsc garażowych oraz komórki lokatorskie. Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 kwietnia 2019 r. Koszt inwestycji szacowany jest na 12 milionów zł. Cena jednego metra kwadratowego mieszkania nie powinna przekroczyć 3900 zł netto.

Obecnie Spółdzielnia podpisała wstępne porozumienia na sprzedaż około 80 procent mieszkań. Lista osób zainteresowanych kupnem mieszkania jest wciąż otwarta. Ostateczne umowy będą podpisywane, gdy wybudowane zostaną fundamenty budynku.