13.08.2019 | Aktualności

Numer na drzwiach mieszkania. Czy to konieczne?

Numer na drzwiach mieszkania w Głogowie. Czy to konieczne?

Zgodnie z przepisami na każdej nieruchomości powinna być umieszczona informacja o numerze porządkowym i nazwie ulicy, przy której się znajduje. Ma to w znacznym stopniu ułatwić służbom ratowniczym w dotarciu na miejsce zdarzenia. Odpowiednia numeracja powinna znaleźć się też na drzwiach mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Wszystkie wejścia do budynków, którymi zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nadodrze”, są oznaczone tabliczkami z numerem klatki/budynku i nazwą ulicy. Zastosowane białe tło tych tablic ma sprawić, by były także czytelne w nocy. Dodatkowo na elewacji większości budynków umieszczony jest adres nieruchomości.

Takie oznaczenie budynków jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa lokatorów. Co prawda Głogów nie jest wielkim miastem i większość mieszkańców, a tym bardziej strażacy, policjanci czy pracownicy pogotowia ratunkowego, wiedzą, gdzie znajdują się poszczególne ulice. Kłopot robi się w chwili, gdy trzeba szybko dotrzeć nie tylko na konkretną ulicę, ale pod konkretny numer. A jak wiadomo, w sytuacji ratowania życia i zdrowia każda minuta jest na wagę złota.

Z tego też względu niezwykle istotne jest również odpowiednie oznaczenie drzwi mieszkań. O ile w budynkach, gdzie na piętrze są po dwa mieszkania, nietrudno znaleźć dane lokum, o tyle w wieżowcach z wieloma lokalami na piętrze, nie lada wyzwaniem jest liczenie i szukanie konkretnego numeru. Utrudnia to pracę listonosza, administracji, a co gorsza czasami uniemożliwia znalezienie konkretnego mieszkania w nagłych wypadkach przez pogotowie ratunkowe, policję czy inne służby porządkowe.

Numery lokali są obowiązkowe, dlatego zachęcamy mieszkańców, zwłaszcza wieżowców, by zadbali o swoje bezpieczeństwo i umieścili na drzwiach wejściowych mieszkań numerację.