21.10.2020 | Aktualności

Maseczki w windach i na klatkach schodowych

Maseczki w windach i na klatkach schodowych

Kilka dni temu, w ramach walki z pandemią koronawirusa, wprowadzono nowe obostrzenia. Jedno z nich mówi o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. I tu pojawia się pytanie, z którym mieszkańcy zwracają się także do Spółdzielni Mieszkaniowej Nadodrze w Głogowie – czy maseczki należy nosić w windach i na klatkach schodowych?

W mediach trwa dyskusja na temat zasadności noszenia maseczek i podstaw prawnych tego obowiązku. Nie nam to oceniać. Ale jako zarządca nieruchomości jesteśmy zobligowani do zapewnienia komfortu zamieszkiwania naszym lokatorom.

Otrzymujemy w ostatnich dniach sygnały, że część mieszkańców nie przestrzega wprowadzonych przepisów, nie zachowuje dystansu społecznego w windach, nie nosi maseczek, poruszając się klatką schodową. Nie będziemy podejmować tutaj żadnych interwencji, bo nie leży to w naszych kompetencjach. Od tego jest policja i inne instytucje. Wychodząc jednak naprzeciw grupie mieszkańców, którzy prosili o podjęcie działań w tej kwestii, zamieścimy w naszych budynkach informację o obowiązku zakrywania ust i nosa w windach, na klatkach schodowych i w piwnicach.
Oczywiście nikogo nie możemy zmusić do noszenia maseczek, apelujemy jednak o poważne traktowanie siebie i innych, prosimy o wzajemną wyrozumiałość i szacunek. Kabina windy to niestety małe pomieszczenie, do tego słabo wentylowane. Zatem w tym miejscu nietrudno o potencjalne zakażenie. Nie ma więc znaczenia, czy jest to przestrzeń publiczna, czy już może teren prywatny. Ważne jest to, by racjonalnie podejść do tematu. Jeżeli ktoś czuje się zagrożony, to powinien zakładać maseczkę zaraz po wyjściu z mieszkania. Powinien także unikać tłoku np. w windzie. Warto w takim wypadku poczekać kilka minut i skorzystać z windy przy kolejnym jej kursie.

Dodajmy, że obecnie administracje osiedlowe i biuro zarządu prowadzą obsługę mieszkańców. Zarząd spółdzielni prosi jednak, by w miarę możliwości ograniczyć wizyty w jednostkach i zakładach SM Nadodrze. Większość spraw można załatwić drogą mailową lub telefoniczną. Pełny wykaz numerów telefonów i adresów mailowych znajduje się na stronie internetowej. Najważniejsze dane kontaktowe umieszczone są także w gablotach w każdej klatce schodowej.