11.03.2019 | Aktualności

Bezpieczeństwo w czasie wichur i burz

Bezpieczeństwo w czasie wichur i burz

Od wielu dni mamy do czynienia z porywistym wiatrem. Poza tym zbliża się wiosna, a co za tym idzie, możemy spodziewać się pierwszych burz. Dlatego warto przy tej okazji przypomnieć kilka zasad bezpieczeństwa.

  1. Najważniejsze to sprawdzanie aktualnych prognoz pogody. Do dyspozycji mamy radio, telewizję, internet, czy aplikacje w telefonach. Wszędzie tam możemy znaleźć zarówno prognozy, jak i ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi.

  2. Jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa w mieszkaniu podczas burz czy wichur, to jedną z podstawowych rzeczy jest zamkniecie okien i drzwi. Powinniśmy też wcześniej usunąć z balkonów i zewnętrznych parapetów rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Nie chodzi tu tylko o to, że potem możemy ich już nie znaleźć, ale nawet najmniejsze przedmioty porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie dla nas i osób postronnych.

  3. Niestety zdarza się, że wiatr uszkadza linie energetyczne, stąd warto pod ręka mieć latarkę i naładowany telefon.

  4. Jeśli nie musimy, to w czasie burzy czy wichury nie wychodźmy z domu. Budynki stanowią dobre schronienie. Nasze budynki są wyposażone w instalację odgromową. Piorun po uderzeniu w budynek szuka najłatwiejszej drogi do ziemi. Instalacja odgromowa przez swoje właściwości bezpiecznie sprowadza prąd z wyładowania atmosferycznego do gruntu.

  5. I na koniec prośba – jeśli po takich wichurach czy burzach zauważymy uszkodzenia w budynku czy jego sąsiedztwie – zgłośmy to w administracji osiedla.