29.08.2017 | Aktualności

Poszukujemy starych fotografii naszych osiedli

Poszukujemy starych fotografii naszych osiedli w Głogowie

Nasze osiedla zmieniają się właściwie z dnia na dzień. Wielu powolnych metamorfoz nawet nie dostrzegamy, inne po krótkim czasie wydają się tak oczywiste, że zapominamy, jak to było wcześniej. I tylko ze zdziwieniem przeglądamy stare fotografie, które uchwyciły nasze osiedla w swej scenerii sprzed lat.

 

Powrót do wspomnień zawsze wzbudza emocje. Jedne są przyjemne, przy innych z nostalgią patrzymy w przeszłość. To samo przeżywamy, gdy oglądamy stare fotografie ukazujące nasze osiedla. Na jednych widzimy ludzi, budynki, wydarzenia, które są już wyłącznie historią i wtedy łza kręci nam się w oku. Inne obrazy wywołują uśmiech, zdziwienie, a niektóre nawet zażenowanie. Nigdy jednak nie są dla nas obojętne.

Chcemy powrócić do tych wspomnień sprzed lat i stworzyć wystawę oraz podsumowujący ją album, pokazujące głogowskie osiedla na przestrzeni lat. Chcemy pokazać jak zmieniały się budynki, ulice, place zabaw, tereny zielone. Chcemy zabrać wszystkich na wycieczkę do lat 60-tych, 70-tych, 80-tych i 90-tych.

Nie będzie to jednak możliwe bez wsparcia naszych mieszkańców i czytelników. Prosimy zatem o pomoc. Poszukujemy fotografii lub zdjęć rodzinnych, które przedstawiają nasze osiedla w minionych latach. Mile widziane będą fotografie z budowy osiedli lub nawet terenów przed ich zabudową. Dzięki nim chcemy na wystawie i w albumie oddać klimat minionych czasów. Tego typu rzeczy głogowianie często mają w swoich domach, nawet o tym nie wiedząc. Leżą zakurzone i zapomniane w albumach. A choć z pozoru mogą wyglądać na nieprzydatne, często okazują się ważnymi świadkami historii. Takie fotografie mogą stać się przyczynkiem do opowieści o życiu osiedla, charakterystycznych miejscach czy formach spędzania wolnego czasu.

Wystawa i późniejszy album mają na celu ukazanie historii budowy naszych osiedli. Jedne powstawały z powojennych zgliszczy, inne rodziły się wśród pól uprawnych i przeobrażały w wielkie mieszkaniowe kompleksy z całą potrzebną infrastrukturą – ulicami, szkołami, przedszkolami, przychodniami i sklepami.

Wszyscy byli lub obecni mieszkańcy Głogowa, którzy mają ciekawe fotografie i chcieliby zaprezentować je na wystawie i w albumie, proszeni są o kontakt z Mateuszem Kowalskim, tel. 76 852 07 08 lub media@smnadodrze.pl. Można też kontaktować się z sekretariatem Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze”.