06.04.2017 | Aktualności

Miliony na termomodernizacje. Rusza największy program dociepleń w SM „Nadodrze”

Miliony na termomodernizacje w Głogowie

Największą w skali Dolnego Śląska dotację na zadania termomodernizacyjne otrzyma Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nadodrze” w Głogowie. Chodzi o kwotę prawie 5,5 miliona złotych. Środki zostały pozyskane w ramach konkursu „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym” ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski.

Na termomodernizacji skorzystają przede wszystkim mieszkańcy. Docieplone budynki będą potrzebować mniej energii cieplnej zimą, będą też wolniej się nagrzewać w upalne lato. Poza tym zmodernizowany budynek zyska na estetyce. Dodajmy, że w prace nad programem zaangażowane były Rady Osiedli i Rada Nadzorcza.

Było to drugie rozdanie środków unijnych na zadania związane z efektywnością energetyczną. W pierwszym spółdzielnie nie były w ogóle brane pod uwagę. Zanosiło się, że teraz też zostaną pominięte. – Zjednoczyliśmy siły i wspólnie z innymi spółdzielniami z regionu legnickiego i jeleniogórskiego przekonaliśmy marszałka województwa do uwzględnienia nas w konkursach. Tylko w pięciu województwach spółdzielnie są beneficjentami tych środków. Jesteśmy wdzięczni marszałkowi za taką możliwość na Dolnym Śląsku – mówi Mirosław Dąbrowski, prezes SM „Nadodrze”.

SM „Nadodrze” złożyła trzy wnioski o dofinansowanie, z których wszystkie pozytywnie przeszły ocenę formalną i merytoryczną. Jeden z wniosków otrzymał największą liczbę punktów i znalazł się na szczycie listy projektów do dofinansowania. W pierwszym etapie w całym województwie tylko pięć wniosków zakwalifikowano do dofinansowania, w tym aż dwa naszej spółdzielni. W związku z tym, że Urząd Marszałkowski dysponował dodatkowymi środkami, spółdzielnie z naszego regionu wystąpiły z wnioskiem o przeznaczenie ich na dotacje dla pozostałych projektów. Dzięki temu również trzeci wniosek SM „Nadodrze” otrzyma wsparcie finansowe. – Cieszymy się, że wszystkie złożone przez nas wnioski otrzymają dofinansowanie – dodaje Mirosław Dąbrowski.

Planowane inwestycje obejmują 29 budynków, a łączny koszt zadań to ponad 12 milionów zł. – Docieplenie budynków to tylko część prac, które będą wykonane. Projekty obejmują również między innymi docieplenie stropodachów i wymianę głowic termostatycznych w ramach systemu zarządzania energią – wylicza Leszek Szulc, starszy specjalista ds. środków pomocowych i inwestycji.

Zakres planowanych prac jest ogromny i dotyczy czterech osiedli: Chrobry, Kopernik C, Piastów Śląskich A i Piastów Śląskich B. W pierwszej kolejności będą modernizowane budynki wysokie, potem te o mniejszej liczbie kondygnacji. – To zdecydowanie największe zadanie w ostatnim czasie realizowane przez spółdzielnię. W związku z tym będziemy ogłaszać wiele przetargów, a tym samym dawać pracę lokalnym firmom. Tak duże zadanie na pewno pozytywnie przełoży się na głogowski rynek gospodarczy – dodaje L. Szulc.

Ogłaszanie przetargów nastąpi po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.